Back to All Events

VALERIE SUCHÁNOVÁ / Z OKNA


 

11. srpna 2013 od 18:00 - 21. září 2013 do 0:00 · Srdečně Vás zveme na výstavu olejomaleb Valerie Suchánové Z OKNA, která potrvá od 11. srpna do 21. září 2013.

 

„Když se podívám z okna, očekávám mnoho. Krajinu, slunce, prostor, oblaka, vodu, vítr, radost i smutek. Chci vnímat v jeden okamžik všechno.“ 

Kompozice Valerie Suchánové stojí spíše mimo současné trendy umění - vykazují ponejvíce vnější podobnost s abstrakcí 50. a 60 let. Na rozdíl zejména od její české podoby však není práce autorky zatížena tmavou těžkostí. Dominující kolorit několika málo čistých barev promlouvá přeze spontaneitu tvoření harmonickým tónem. 

Přes střední a malý formát obrazů se autorka dopracovává velkorysého malířského výrazu, sdělení však spíše komorního a niterného. Klid a usebranost doplňuje místy nádech smutku. I když se autorka pohybuje mimo jasné proudy současné malby, prozrazují její obrazy poučenost vývojem moderního umění. Přes modernistická východiska jde o práci v dobrém slova smyslu tradiční. Harmonie jakožto hledání a nalézání ideálního uspořádání věcí svědčí o snaze o dotyk s nadčasovým a nepomíjivým. Valerie Suchánová, nar. 1974 v Ostravě, žije a pracuje v Praze. Malbu a kresbu studovala soukromě. Ve svých obrazech se věnuje zejména stukturální abstrakci. Výstava představuje tvorbu autorky za posledních 5 let.

Later Event: September 21
MARTIN SALAJKA / GRAFIKY