Back to All Events

KATEŘINA BARABÁŠOVÁ / HORROR VACUI


 

24. března 2013 od 18:00 - 5. května 2013 do 0:00 · Srdečně vás zveme na výstavu obrazů Kateřiny Barabášové HORROR VACUI, která bude zahájena vernisáží v neděli 24. března od 18 hodin. Výstava potrvá do 5. května 2013.

KATEŘINA BARABÁŠOVÁ / HORROR VACUI

 

Strachem z prázdna či prázdnoty trpěli lidé od pravěku. Dokladem toho jsou jeskynní malby. Mezi 9.-8. stol. př n. l. se horror vacui projevuje především v geometrickém stylu starověké řecké keramiky a od 7. století se tato forma objevuje kupříkladu v islámském umění. I renesanční rytec Jean Duvet zaplňoval grafickou plochu děl nesčetnými bohatými detaily a dalšími prvky. 

Strach z ,,prázdné plochy" jsem si uvědomila i ve svých obrazech. Tento moment vyplynul naprosto přirozeně z procesu práce, který se stával svobodnějším. Strach z omezeného množství znaků a současně vyprázdnění malířské plochy v obraze je ryze podvědomým a nekontrolovatelným prvkem. Vytváření obrazového příběhu přímo na ploše plátna a vrstvení znaků přes sebe nemá nahodilý charakter, nýbrž jasně vykonstruovaný logický řád. Přiznaný strach z minimalistického výrazu, ať už techniky či formy, ústí v danou podobu maleb. 

Obrazy jsou osobními deníky, v nichž kontinuálně mapuji určité fáze. Jsou kontemplací o lidských vztazích, o nesplněných přáních, o prosbách a vzpomínkách, v neposlední řadě i o smrti. Horror vacui, pomyslné zaplňování prostoru v obraze, chápu jako prostředek, díky kterému vzniká příběh. Samotná definice je současně i interpretací strachu ze zániku a prázdnoty, která se stále více stává aktuálním tématem mé práce.