Back to All Events

MICHAL PUSTĚJOVSKÝ / CLOUDS AND PIXELS


 

17. února 2013 - 23. března 2013 · Srdečně vás zveme na výstavu CLOUDS AND PIXELS umělce Michala Pustějovského, kterou můžete shlédnout v Cafe Decada od 17. února do 24. března 2013. Výstava bude zahájena vernisáží, která proběhne v úterý 19. února od 18 hodin.

MICHAL PUSTĚJOVSKÝ / CLOUDS AND PIXELS

 

Spojení mraků a pixelů je zdánlivě protichůdné. U mraku nemůžeme přesně říct kde začíná a kde končí a pokud se k němu přiblížíme, hranice jsou ještě neznatelnější. Pixel jako přesně definovaný bod vytváří jasné hranice, můžeme s jistotou tvrdit, že je právě na svém místě. Toto snoubení dvou světů, analogového a digitálního, krystalizuje v tvorbě Michala Pustějovského již značnou dobu. A to v instalacích či digitálních projekcích.


 

V případě výstavy Clouds and pixels autor zavítal do oblasti analogové fotografie, která představuje zlom ve vnímání obrazů. Jestliže je fotografie odrazem skutečnosti a zachycením neustále plynoucího času, čím je potom fotografie plynoucí virtuální reality s předem neznámými proměnnými. Je skutečnější otisk naší známé reality nebo reality virtuální? Na tuto otázku neexistuje odpověď pokud se ptáme ze středu systému. Pro správnou odpověď se musíme vydat mezi mraky, ať už virtuální nebo skutečné.
 

MICHAL PUSTĚJOVSKÝ


 

Již šestým rokem navštěvuje studio Nových médíí profesora Markuse Huemera na Akademii výtvarných umění v Praze. Ve své práci se zabývá převážně vztahem mezi digitálním a analogovým světem. Kombinacemi starých médií s novými, mediální archeologií a historií se snaží propracovat se skrze současné technologie k elementárním principům člověka. Jeho instalace jsou charakteristické používáním minimálních technických prostředků a tím pádem minimalizování tzv. černých skříněk (black box). Pro generování obrazu většinou používá jednoduché mikročipy. Výstupem je široké spektrum médií jakými jsou např. analogová fotografie, malba, socha ale i interaktivní instalace, které mají většinou jeden společný princip, kterým je náhodav různých formách.