Back to All Events

PAPÍROVÝ HLAVY / Odkaz českého undergroundu ve vizuálním umění


 

15. září 2010 od 19:00 - 10. října 2010 · Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy PAPÍROVÝ HLAVY. Vernisáží 16. září v Trafačka Aréně odstartuje unikátní výstavní projekt Papírový hlavy, jehož cílem je nový pohled na básnickou tvorbu českého undergroundu z doby před rokem 1989 očima mladých výtvarných umělců. Těšit se můžete na koncert Plastic People of the Universe, divadlo a originální fireshow. Samotná výstava je rozdělena do dvou expozic. V galerii Trafo (nachází se v areálu Trafačky) budou do 3. října k vidění multimediální díla, objekty a instalace. Druhá expozice v Cafe galerii Decada nabídne převážně malby a fotografie a výstava bude veřejně přístupná do 10. října. Během vernisáže bude mezi Trafačkou a Decadou jezdit speciální minibus, který návštěvníky v případě zájmu o prohlídku druhé části výstavy odveze a zpátky doveze na hlavní místo vernisážového večera. Vstup na vernisáž a výstavy je zdarma.

Program vernisáže:
19:00 proběhne zahájení
19:30 proběhne divadelní performance "Pokládání věnců pod zemí"
20:00 kapela PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE
23.00 FIRESHOW AMANITAS
24.00 DJský set dívčího tria POXXOXO DJs


Vstup na vernisáž je zdarma. 

 

Večer v Trafačce nabitý kulturním programem

Čtvrteční vernisáž od 19 hodin zahájí a celým večerem provede publicista Josef Rauvolf. Od půl osmé čeká diváky první položka doprovodného programu, venkovní divadelní performance Sdružení konce a zvonce Pokládání věnců pod zemi, ve které autoři využili literární texty undergroundových básníků, včetně divadelního scénáře básníka Milana Kocha. Právě Kochovi a jeho ženě Mirce je celý projekt věnován. 

Od 20 hodin zahraje legenda českého undergroundu skupina PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE, která je patronem projektu. Plastici působí v českém podzemí už neuvěřitelných čtyřicet dva let. Přesto je o avantgardní, výrazný, a někdy až křehký projev Plastiků u posluchačů stále velký zájem, který umocnilo vydání nové desky Maska za maskou.

Po téměř tříhodinovém koncertu v hale se opět diváci podívají ven. Na dvoře Trafačky začne od 23 hodin divadelní ohňová show KO.MIX.X1 souboru Amanitas. 10 profesionálních herců, žonglérů, výtvarníků a hudebníků si na hodinu přivlastní různé kouty, střechy a vyvýšená místa v celém objektu, aby divákům představili fireshow plnou bubnů, akrobacie a především ohně ve všemožných verzích, to vše spojené s velmi výraznou výtvarnou složkou, ústící v dramatické divadelní ztvárnění příběhu.

Vernisážový večer od půlnoci završí DJský set dívčího tria POXXOXO DJs s našláplou kombinací post-punku, disca, new wavu a undergroundu.


 

Papírový hlavy / odkaz českého undergroundu ve vizuálním umění

Výstava Papírový hlavy si klade za cíl nový pohled na básnickou tvorbu českého undergroundu z doby před rokem 1989 očima mladých výtvarných umělců.

Prostředkem ke generačnímu propojení se zde staly dvě odlišné formy uměleckého vyjádření – básnická tvorba a výtvarné umění. Texty undergroundových básníků Egona Bondyho, Milana Kocha, Pavla Zajíčka, Petra Lampla, Věry Jirousové, Ivana M. Jirouse, Roberta Wittmanna a Jana Hedla posloužily jako inspirace dvaceti umělcům do 35 let, kteří je výtvarně zpracovali.

„Těmto textům je společná existenciální tematika a důraz na zcela svobodné nahlížení životní reality. V tvorbě undergroundových básníků se často opakoval motiv pohledu na okolní svět „reálného socialismu“, který jim připadal jako jedno velké panoptikum, v němž různí paňácové hrají své podivné hry. Lepší vyjádření tohoto pocitu než najdeme v názvu Wernischovy básně Papírový hlavy bychom asi těžko hledali.“ vysvětluje název projektu publicista Josef Rauvolf.

Výsledkem výstavy bude srovnání společných témat a pocitů autorů, žijících a tvořících ve zcela odlišné době a společenských i tvůrčích podmínkách. Na styčných bodech obou generací pak výstava ukáže, nakolik je odkaz undergroundu aktuální, a také, do jaké míry jsou či nejsou životní pocity undergroundových komunit nadčasové a nezávislé na společenské, politické a ekonomické situaci.

 

Vystavující umělci

Michal Cáb, Michal Cimala, Veronika Daňhelová, Adéla Doušová, Karolína Heřmánková, Markéta Hlinovská, Anna Hulačová, Matěj Hájek, Jakub Janovský, Tomáš Kofroň, Markéta Korečková, David Landa, Silvie Milková, Jakub Musil, Marko Pajič, Magdaléna Peševa, Jan Šimánek, Pavel Tichoň, Jan Wolfchen Vlček a Katka Zochová

Výstava:
Galerie Trafo (Kurta Konráda 1, Praha 9) 16. 9. – 3. 10. 2010
Cafe galerie Decada (Vacínova 10, Praha 8) 16. 9. – 10. 10. 2010
www.papirovyhlavy.cz 

Later Event: October 12
Aleš Novák / SMUTNÁ KRAJINA (?)